ניקיון המזגן - מדריך

מתוחכם ומתקדם ככל שיהיה, אם המזגן שלנו לא נקי, סביר שלא יוכל לקרר או לחמם כהלכה את הבית או את המשרד, שבו הוא מותקן, וסביר גם ש”על הדרך” נשלם הרבה יותר כסף על החשמל. ניקיון המזגן הוא הכרחי ולפעמים אפשר לעשות אותו לבד, ללא הצורך בסיוע של מומחים. איך מנקים את המזגן? הנה מדריך קצר ויעיל שיעזור לכם במשימה ויאפשר לכם להכין את המזגן שברשותכם לקראת העונה החמה או הקרה:

ניקיון מזגן עילי

המזגן העילי הוא המזגן הנפוץ ביותר בארץ כיום (וגם בעולם) ואפשר לראות אותו בבתים רבים. הוא קומפקטי, הוא חסכוני וגם נגיש מאד, בכל הקשור להתקנתו וניקיונו. מזגן זה מתאים במיוחד לחדרים קטנים או לחדרים בינוניים, אך פחות יתאים לחללים גדולים. אם יש לכם מזגן עילי בבית, חשוב שתקפידו לנקות אותו פעמיים בשנה לכל הפחות. ניקיון המזגן כולל, למעשה, את ניקיונו של המסנן. לפני הוצאת המסנן כדאי לנקות את חלקו החיצוני של המזגן באמצעות מטלית לחה. יש להסיר את האבק ואת הלכלוך שהצטבר בין פתחי המזגן וגם על המזגן עצמו. עתה, יש לעבור למסנן. יש לפתוח את כיסוי המזגן ולשחרר את המסנן החוצה. ניתן לשטוף אותו במים בכיור או באמבטיה או לנקות אותו באמצעות מברשת רכב. יש להמתין עד שיתייבש כהלכה ולאחר מכן להחזירו פנימה.

ניקיון מזגן מיני מרכזי

בבתים גדולים ובחללים מרווחים מאד מככב לא אחת המזגן המיני מרכזי. כמו כל סוג של מזגן אחר, גם אותו חשוב לדאוג לנקות כהלכה כדי להפיק ממנו את התועלת הרבה. גם כאן, יש להתמקד בניקיון המסנן, הפילטר של המזגן. בדרך כלל ימוקם המסנן במסדרונות הבית. לאחר איתורו, יש לפתוח את כיסוי המזגן ולשחרר אותו מאותם קליפסים המקבעים אותו למקומו. את המסנן ניתן לנקות באמצעות מברשת רכב או תחת מים. חשוב לייבשו היטב ורק לאחר מכן להרכיבו חזרה. במקביל, כדאי מאד לנקות גם את חלקו החיצוני של המזגן, הן מטעמים אסתטיים והן כדי למנוע הצטברות של אבק, העשויה לסתום את פתחיו ולהשפיע על עוצמת הקירור או החימום היוצא.

כדאי לדעת

ניתן לראות כי משימת ניקיון המזגן פשוטה וקלה יחסית. יחד עם זאת, לעיתים, ובייחוד כשמדובר במזגנים גדולים, אותם לא ניקו במשך שנים ארוכות, כדאי מאד להיעזר בשירותיהם של אנשי מקצוע, המתמחים בניקיון מזגנים. ההמלצה היא לנקות את המזגן לפחות פעם בחצי שנה, הן את המסנן, את הפילטר שלו והן את חלקו החיצוני. הקפדה על ניקיון המזגן תמנע הוצאות חשמל גבוהות, נזילות של מים וגם מאמץ יתר המגיע מכיוונו של המנוע ועשוי לגרום להשבתתו של המזגן. במקביל, חשוב לפעול בהתאם להוראות ולנקות את המסנן בעדינות.

מונחים שיעזרו לכם בבחירת המזגן

הנה כמה מונחים, שכדאי לכם להכיר, 

מונחים מעולם המזגנים שיעזרו לכם להתמקד במשימה ולאתר בקלות רבה את המזגן המתאים והנכון לכם ביותר:

כוח סוס – כן, מסתבר שהמונח הזה רלוונטי גם למזגנים. כאשר מדברים על “כוח סוס” בכל הקשור למזגן מתכוונים ליחידת מידה המתארת את מידת תפוקתו של המיזוג. פרמטר זה מצוין באמצעות מספר והאות W.
 

ספיקת אוויר – כאן, הכוונה היא לאותו נפח האוויר שעובר דרך המזגן בכל יחידת זמן. הוא נמדד באחת מתוך שתי אפשרויות: ביחידות מטריות – M3/hr, או ביחידות בריטיות – CFM – Ft3/min. למונח זה ישנה חשיבות רבה, שכן היא זו המעידה עד כמה יכול המזגן לקרר בצורה יעילה את החדר.

צריכת החשמל של המזגן – ככל שצריכת החשמל של המזגן נמוכה יותר, המזגן יהיה חסכוני יותר וההוצאות על החשמל, לאחר השימוש בו, תהיינה נמוכות. יחד עם זאת, צריכת חשמל נמוכה לא תמיד מעידה על טיב ואיכות המזגן. פרמטר זה נמדד בקילו וואט לשעה – kw/hr.

גריעת לחות – פעולת המזגן גורמת לייבוש האוויר, כלומר – גורעת לחות. פעולה זו נמדדת בליטר לכל שעה – Lit/hr. באמצעות סוללת הקירור של המזגן מתעבים אדי המים שבחדר ונגרעים לבריכת הניקוז באמצעות צינור ניקוז מיוחד הישר לבריכת הניקוז שבמזגן.

רב מאדה – מונח זה רלוונטי למזגנים עיליים. באמצעות רב מאדה יכול המזגן לקרר בו זמנית כמה חדרים. מדובר למעשה בשימוש ביחידות עצמאיות פנימיות שנמצאות בכל חדר, המחוברות ליחידה חיצונית אחת.

מדחס – את המדחס אפשר למצוא במזגנים רגילים. יש לו תפוקה קבועה, הנעה בין 100 אחוז תפוקה ל-0 אחוז תפוקה. המדחס מאפשר את עבודתו של המזגן לסירוגין.

Smart Remote – כאן, מדובר במערכת בקרה מיוחדת, בעזרתה ניתן לנהל מזגני אוויר מפוצלים. היא זו המאפשרת את הפיקוד ואת הבקרה על המזגנים, הן לצורך עבודה יעילה וטובה יותר שלהם והן לצורך חיסכון באנרגיה והארכת חייהם. הדבר רלוונטי במיוחד למקומות גדולים, היכן שנמצאים מספר מזגנים. כל אלה, מחוברים ישירות למחשב בקרה מרכזי. אפשר לשלוט באופן אישי על כל אחד מהמזגנים וגם לנהל אותם באמצעות מחשב הבקרה המרכזי.

 

פיקוד כפול/דואלי – ניתן למצוא כיום מזגנים עם אפשרות לפיקוד כפול. במקרה זה ניתן יהיה לשלוט במזגן הן באמצעות שלט והן בעזרת לוח הפיקוד שנמצא עליו (להפעיל את המזגן, לכבות אותו ולמעשה – לשלוט על כל הפונקציות שהוא מציע).

De-Icer – זוהי מערכת מיוחדת, המונעת את קפיאתה של הסוללה החיצונית של המזגן (המעבה) בחודשי החורף הקרים. היא נכנסת לפעולה כשהיא מזהה שהטמפרטורה החיצונית מתקרבת לקיפאון ואז פועלת למשך 10 דקות כדי למנוע את קפיאתו של המעבה.

Set Point – זוהי הטמפרטורה האידיאלית/הרצויה באותו חלל. ניתן לקבוע באופן עצמאי את ה – Set Point במזגן. אותו פרמטר מועבר למערכת הפיקוד של המזגן, שמפסיק או מפעיל את המדחס בהתאם לצורך.

שאלות תשובות

זו כמובן שאלת השאלות והתשובה עליה היא מורכבת. לכל חלל יש את הגודל שלו, את כמות האנשים שנמצאים בו או שעוברים בו בשעות מסוימות וכמובן, אם מדובר על בית בו גרים אנשים, יש הרגלי שימוש ספציפיים. יש מערכות שונות, מזגנים מפוצלים או יחידים, אינוורטר ואחרים. כל מקרה לגופו וצריך לבחון לעומק את התנאים.

גם פה, כמובן שיש פרמטרים משתנים ובראשם גודל החדר אבל לא רק. מה שעשוי להשפיע על גודל המזגן הוא איפה ממוקם החדר, האם הוא בקומה אחרונה או בקומת ביניים, איזו תקרה יש לבית, האם ישנם פתחי חלונות גדולים יותר מהסטנדרט, מה רמת אטימות הגג וכדומה.

בלוקריה.

ה-BTU מראה מהי התפוקה של המזגן וכמה כוח יש לו. לכל מזגן יש את ה-BTU שלו וכמובן שאחד הדברים החשובים ביותר לפני רכישה של מזגן הוא בדיקה של ה-BTU.

בשנים האחרונות אפשר לשמוע בכל מקום את המושג “אינוורטר”, ואכן, זהו סוג של מיזוג שהפך לפופולארי מאוד. האינוורטר הינה טכנולוגיה חדישה אשר בה למדחס יש תפוקה רציפה שמשתנה בהתאם לתנאי החלל הממוזג, בין אם זהו חימום או קירור, ובגלל שהטמפרטורה יציבה יחסית, יש חיסכון בחשמל של עד 50%. טכנולוגיה זו היא גם שקטה הרבה יותר, שומרת על עמידות המזגן לאורך זמן ומפחיתה את תחושת הלחות בקירור והיובש בחימום. ומה ההבדל בין מזגני אינוורטר למזגנים רגילים? מזגנים רגילים זולים יותר בקנייה שלהם אך צריכת החשמל שלהם הרבה יותר גבוהה. לאורך זמן, ברור שמזגני האינוורטר כלכליים יותר.

מיזוג מרכזי כשמו כן הוא, מיזוג לכל הבית עם טמפרטורה שווה בכולו. מזגן מפוצל לעומת זאת הוא מזגן בו יש קירור או חימום רק בחדרים בהם ישנו המזגן, מה שאומר שניתן לשלוט בטמפרטורה באותם חדרים.

מזגן עילי מיועד לקירור\חימום חדר או חלל ספציפי בעוד שמיני מרכזי מיועד לבית כולו. מיני מרכזי דורש הנמכה של התקרה באמצעות גבס ועילי אינו דורש כלום מעבר לתלייה שלו, ומזגן עילי מטבע הדברים צורך פחות חשמל ממיזוג מיני מרכזי.

היום רוב המזגנים הם מזגנים עיליים מה שאומר שניתן להתקין אותם מעל קיר הכניסה, מעל לחלון (אם יש מקום) או על הקיר בהתאם לדרישת הלקוח. מזגן עילי לא בולט בחלל, הוא הרבה יותר אסתטי וכמובן, אין גישה אליו לילדים. מי שקובע איפה יותקן המזגן הוא הלקוח כמובן, בהתאם להמלצת המתקין.

כאן, מדובר בפרמטר בעל חשיבות רבה, שכן הוא זה העשוי, בסופו של דבר, לאפשר את ניצולו המרבי של המזגן ו”על הדרך” גם חיסכון בחשמל. לפני שמתקינים את המזגן, מומלץ מאד להיוועץ במומחים ולבחון מהו המיקום האידיאלי שלו. היכן נכון וכדאי להתקין אותו כדי להפיק ממנו את המירב ולא לבזבז חשמל.

הנטייה שלנו, ובייחוד בימים חמים מאוד, היא להוריד את הטמפרטורה של המזגן למתחת ל-20 מעלות. בבתים רבים פועל המזגן כשהוא על 20 מעלות ולעיתים אף פחות מכך. המשמעות לכך בפועל היא צריכה רבה מאד של חשמל. ולכן, מומלץ מאד להקפיד על טמפרטורה של 25 מעלות בחדר (ולא פחות מכך) על מנת ליהנות הן ממרחב ממוזג ונעים והן מעלויות נמוכות יותר. כדאי מאד לכוון את התרמוסטט הקיים על טמפרטורה זו על מנת לשמור עליה לאורך כל שעות היום, כל עוד המזגן בשימוש.

לעיתים, התנהלות לא נכונה שלא קשורה למזגן היא זו שגורמת בסופו של דבר להוצאות גבוהות. כדי לשמור על החדר ממוזג כמה שניתן וליהנות ממרחב נעים יותר, לא מוכרחים להוריד את הטמפרטורה של המזגן. לעיתים, אפשר אפילו לכבות אותו לכמה שעות. איך עושים את זה? מקפידים להצליל את החדרים בשעות החמות וסוגרים את דלתות החדרים, שבהם לא נמצאים.

 

לפעמים פתרונות אחרים יכולים להיות מועילים לא פחות ובמיוחד אם רוצים לצמצם בהוצאות החשמל. בשעות הפחות חמות במהלך היום, אם חם לכם, השתמשו במאוורר במקום במזגן. בשעות שאינן לחות כל כך, מאוורר בהחלט יכול לשפר את התחושה בחדר וליצור מרחב ממוזג ונעים יותר.

הקפדה על ניקיון מסנני המזגן מאפשרת שימוש נכון ויעיל יותר בו. חשוב מאד לנקות את הפילטרים של המזגן לפחות פעמיים עד שלוש בשנה ולהיעזר במומחים במידת הצורך. מזגן נקי יעבוד בצורה יעילה יותר וגם יורגש יותר בחדרי הבית השונים.

ליצירת קשר השאירו פרטים