ניקיון המזגן - מדריך

 
מתוחכם ומתקדם ככל שיהיה, אם המזגן שלנו לא נקי, סביר שלא יוכל לקרר או לחמם כהלכה את הבית או את המשרד, שבו הוא מותקן, וסביר גם ש"על הדרך" נשלם הרבה יותר כסף על החשמל. ניקיון המזגן הוא הכרחי ולפעמים אפשר לעשות אותו לבד, ללא הצורך בסיוע של מומחים. איך מנקים את המזגן? הנה מדריך קצר ויעיל שיעזור לכם במשימה ויאפשר לכם להכין את המזגן שברשותכם לקראת העונה החמה או הקרה:
 

ניקיון מזגן עילי

 
המזגן העילי הוא המזגן הנפוץ ביותר בארץ כיום (וגם בעולם) ואפשר לראות אותו בבתים רבים. הוא קומפקטי, הוא חסכוני וגם נגיש מאד, בכל הקשור להתקנתו וניקיונו. מזגן זה מתאים במיוחד לחדרים קטנים או לחדרים בינוניים, אך פחות יתאים לחללים גדולים. אם יש לכם מזגן עילי בבית, חשוב שתקפידו לנקות אותו פעמיים בשנה לכל הפחות. ניקיון המזגן כולל, למעשה, את ניקיונו של המסנן. לפני הוצאת המסנן כדאי לנקות את חלקו החיצוני של המזגן באמצעות מטלית לחה. יש להסיר את האבק ואת הלכלוך שהצטבר בין פתחי המזגן וגם על המזגן עצמו. עתה, יש לעבור למסנן. יש לפתוח את כיסוי המזגן ולשחרר את המסנן החוצה. ניתן לשטוף אותו במים בכיור או באמבטיה או לנקות אותו באמצעות מברשת רכב. יש להמתין עד שיתייבש כהלכה ולאחר מכן להחזירו פנימה.
 
ניקיון פילטר של המזגן
 

ניקיון מזגן מיני מרכזי

 
בבתים גדולים ובחללים מרווחים מאד מככב לא אחת המזגן המיני מרכזי. כמו כל סוג של מזגן אחר, גם אותו חשוב לדאוג לנקות כהלכה כדי להפיק ממנו את התועלת הרבה. גם כאן, יש להתמקד בניקיון המסנן, הפילטר של המזגן. בדרך כלל ימוקם המסנן במסדרונות הבית. לאחר איתורו, יש לפתוח את כיסוי המזגן ולשחרר אותו מאותם קליפסים המקבעים אותו למקומו. את המסנן ניתן לנקות באמצעות מברשת רכב או תחת מים. חשוב לייבשו היטב ורק לאחר מכן להרכיבו חזרה. במקביל, כדאי מאד לנקות גם את חלקו החיצוני של המזגן, הן מטעמים אסתטיים והן כדי למנוע הצטברות של אבק, העשויה לסתום את פתחיו ולהשפיע על עוצמת הקירור או החימום היוצא.

 

כדאי לדעת

 
ניתן לראות כי משימת ניקיון המזגן פשוטה וקלה יחסית. יחד עם זאת, לעיתים, ובייחוד כשמדובר במזגנים גדולים, אותם לא ניקו במשך שנים ארוכות, כדאי מאד להיעזר בשירותיהם של אנשי מקצוע, המתמחים בניקיון מזגנים. ההמלצה היא לנקות את המזגן לפחות פעם בחצי שנה, הן את המסנן, את הפילטר שלו והן את חלקו החיצוני. הקפדה על ניקיון המזגן תמנע הוצאות חשמל גבוהות, נזילות של מים וגם מאמץ יתר המגיע מכיוונו של המנוע ועשוי לגרום להשבתתו של המזגן. במקביל, חשוב לפעול בהתאם להוראות ולנקות את המסנן בעדינות.