מונחים שיעזרו לכם בבחירת המזגן

 
רוצים לרכוש מזגן חדש? הנה כמה מונחים, שכדאי לכם להכיר, מונחים מעולם המזגנים שיעזרו לכם להתמקד במשימה ולאתר בקלות רבה את המזגן המתאים והנכון לכם ביותר:

 
כוח סוס – כן, מסתבר שהמונח הזה רלוונטי גם למזגנים. כאשר מדברים על "כוח סוס" בכל הקשור למזגן מתכוונים ליחידת מידה המתארת את מידת תפוקתו של המיזוג. פרמטר זה מצוין באמצעות מספר והאות W.

ספיקת אוויר – כאן, הכוונה היא לאותו נפח האוויר שעובר דרך המזגן בכל יחידת זמן. הוא נמדד באחת מתוך שתי אפשרויות: ביחידות מטריות – M3/hr, או ביחידות בריטיות – CFM – Ft3/min. למונח זה ישנה חשיבות רבה, שכן היא זו המעידה עד כמה יכול המזגן לקרר בצורה יעילה את החדר.

צריכת החשמל של המזגן – ככל שצריכת החשמל של המזגן נמוכה יותר, המזגן יהיה חסכוני יותר וההוצאות על החשמל, לאחר השימוש בו, תהיינה נמוכות. יחד עם זאת, צריכת חשמל נמוכה לא תמיד מעידה על טיב ואיכות המזגן. פרמטר זה נמדד בקילו וואט לשעה – kw/hr.

 
בחירת המזגן המתאים לפי פרמטרים שונים
 
גריעת לחות – פעולת המזגן גורמת לייבוש האוויר, כלומר – גורעת לחות. פעולה זו נמדדת בליטר לכל שעה – Lit/hr. באמצעות סוללת הקירור של המזגן מתעבים אדי המים שבחדר ונגרעים לבריכת הניקוז באמצעות צינור ניקוז מיוחד הישר לבריכת הניקוז שבמזגן.

רב מאדה – מונח זה רלוונטי למזגנים עיליים. באמצעות רב מאדה יכול המזגן לקרר בו זמנית כמה חדרים. מדובר למעשה בשימוש ביחידות עצמאיות פנימיות שנמצאות בכל חדר, המחוברות ליחידה חיצונית אחת.

מדחס - את המדחס אפשר למצוא במזגנים רגילים. יש לו תפוקה קבועה, הנעה בין 100 אחוז תפוקה ל-0 אחוז תפוקה. המדחס מאפשר את עבודתו של המזגן לסירוגין.

Smart Remote – כאן, מדובר במערכת בקרה מיוחדת, בעזרתה ניתן לנהל מזגני אוויר מפוצלים. היא זו המאפשרת את הפיקוד ואת הבקרה על המזגנים, הן לצורך עבודה יעילה וטובה יותר שלהם והן לצורך חיסכון באנרגיה והארכת חייהם. הדבר רלוונטי במיוחד למקומות גדולים, היכן שנמצאים מספר מזגנים. כל אלה, מחוברים ישירות למחשב בקרה מרכזי. אפשר לשלוט באופן אישי על כל אחד מהמזגנים וגם לנהל אותם באמצעות מחשב הבקרה המרכזי.
 
פיקוד כפול/דואלי – ניתן למצוא כיום מזגנים עם אפשרות לפיקוד כפול. במקרה זה ניתן יהיה לשלוט במזגן הן באמצעות שלט והן בעזרת לוח הפיקוד שנמצא עליו (להפעיל את המזגן, לכבות אותו ולמעשה – לשלוט על כל הפונקציות שהוא מציע).

De-Icer – זוהי מערכת מיוחדת, המונעת את קפיאתה של הסוללה החיצונית של המזגן (המעבה) בחודשי החורף הקרים. היא נכנסת לפעולה כשהיא מזהה שהטמפרטורה החיצונית מתקרבת לקיפאון ואז פועלת למשך 10 דקות כדי למנוע את קפיאתו של המעבה.

Set Point – זוהי הטמפרטורה האידיאלית/הרצויה באותו חלל. ניתן לקבוע באופן עצמאי את ה – Set Point במזגן. אותו פרמטר מועבר למערכת הפיקוד של המזגן, שמפסיק או מפעיל את המדחס בהתאם לצורך.