טיפים לחיסכון בהוצאות המזגן

 
המזגן שלנו משרת אותנו לא מעט במהלך השנה, ובעיקר בחודשי הקיץ החמים אז הוא עובד כמעט ללא הפסקה. יחד עם זאת, ולמרות היתרונות הרבים שלו, שימוש רב במזגן וגם שימוש לא נכון וניצול שאיננו יעיל, עשוי לגרור אחריו הוצאות כספיות גבוהות, שלא תמיד נלקחות בחשבון במאזן הכללי. לא מוכרחים לוותר על השימוש במזגן (ואנו יודעים הרי שהדבר לא אפשרי), אבל בהחלט ניתן ללמוד כיצד להשתמש בו נכון כדי לצמצם בהוצאות החשמל. איך עושים את זה? הנה:

 

דירוג אנרגטי

 
מוצרי החשמל של היום מקבלים דירוג אנרגטי, אותו מציינים באמצעות האותיות A עד G. מכשיר חשמלי שזוכה לדירוג A נחשב כחסכוני מאד בחשמל, וככל שמתקדמים עם האותיות, הדירוג האנרגטי הולך ופוחת. ולכן, לפני שמתקינים מזגן חדש, ולו כדי לחסוך בהוצאות, מומלץ מאד לבחון את הדירוג האנרגטי של הדגמים שבוחנים ולהשתדל לרכוש כזה הזוכה לדירוג גבוה – A.

 
 

מיקומו של המזגן

 
כאן, מדובר בפרמטר בעל חשיבות רבה, שכן הוא זה העשוי, בסופו של דבר, לאפשר את ניצולו המרבי של המזגן ו"על הדרך" גם חיסכון בחשמל. לפני שמתקינים את המזגן, מומלץ מאד להיוועץ במומחים ולבחון מהו המיקום האידיאלי שלו. היכן נכון וכדאי להתקין אותו כדי להפיק ממנו את המירב ולא לבזבז חשמל.

 

25 – טמפרטורה מומלצת

 
הנטייה שלנו, ובייחוד בימים חמים מאוד, היא להוריד את הטמפרטורה של המזגן למתחת ל-20 מעלות. בבתים רבים פועל המזגן כשהוא על 20 מעלות ולעיתים אף פחות מכך. המשמעות לכך בפועל היא צריכה רבה מאד של חשמל. ולכן, מומלץ מאד להקפיד על טמפרטורה של 25 מעלות בחדר (ולא פחות מכך) על מנת ליהנות הן ממרחב ממוזג ונעים והן מעלויות נמוכות יותר. כדאי מאד לכוון את התרמוסטט הקיים על טמפרטורה זו על מנת לשמור עליה לאורך כל שעות היום, כל עוד המזגן בשימוש.

 
חיסכון בהוצאות המזגן
 

הצללת החדר וסגירת דלתות

 
לעיתים, התנהלות לא נכונה שלא קשורה למזגן היא זו שגורמת בסופו של דבר להוצאות גבוהות. כדי לשמור על החדר ממוזג כמה שניתן וליהנות ממרחב נעים יותר, לא מוכרחים להוריד את הטמפרטורה של המזגן. לעיתים, אפשר אפילו לכבות אותו לכמה שעות. איך עושים את זה? מקפידים להצליל את החדרים בשעות החמות וסוגרים את דלתות החדרים, שבהם לא נמצאים.

 

להשתמש במאוורר

 
לפעמים פתרונות אחרים יכולים להיות מועילים לא פחות ובמיוחד אם רוצים לצמצם בהוצאות החשמל. בשעות הפחות חמות במהלך היום, אם חם לכם, השתמשו במאוורר במקום במזגן. בשעות שאינן לחות כל כך, מאוורר בהחלט יכול לשפר את התחושה בחדר וליצור מרחב ממוזג ונעים יותר.

 

ניקיון המזגן

 
הקפדה על ניקיון מסנני המזגן מאפשרת שימוש נכון ויעיל יותר בו. חשוב מאד לנקות את הפילטרים של המזגן לפחות פעמיים עד שלוש בשנה ולהיעזר במומחים במידת הצורך. מזגן נקי יעבוד בצורה יעילה יותר וגם יורגש יותר בחדרי הבית השונים.